Projektas finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo lėšomis. Projektui skirtas 5.000.000 Eur finansavimas.
UŽUTRAKIO DVARAS LANKYTOJUS STEBINS IŠSKIRTINIAIS SPRENDIMAIS
Trakų istorinio nacionalinio parko direkcija pradėjo įgyvendinti projektą „Užutrakio dvaro sodybos kompleksinis pritaikymas šiuolaikinės visuomenės kultūros poreikiams“. Per trejus metus planuojama restauruoti ir kultūrinei veiklai pritaikyti tris dvaro sodybos pastatus, atkurti rūmų interjerus, plėtoti teritorijos infrastruktūrą bei pasiruošti naujų kultūrinių, edukacinių ir pramoginių paslaugų teikimui.
Užutrakio dvaro sodyboje, užimančioje 80 ha teritoriją, iš 12 istorinių pastatų šiuo metu restauruoti ar atkurti tik 4: rūmai, virtuvė, vežiminė ir svirnas. Įgyvendinant projektą bus restauruoti dar trys pastatai: karvidė ir spirito varykla ūkinėje dvaro dalyje bei peizažinio parko gale esantis keltininko namelis.
Erdvus stačiakampio plano karvidžių pastatas yra vienas pirmųjų, kurį šiandien įvažiuodami į Užutrakio dvaro sodybą išvysta lankytojai. Ilgai stovėjęs apnykęs sovietiniu laikotarpiu smarkiai deformuotas pastatas dar pernai pradėjo keistis. Nugriauti jį darkę sovietinio laikotarpio priestatai ir pertvaros, o restauracijos metu bus atkurtas autentiškas pastato tūris, stogas, fasadų vaizdas. Pastato viduje bus įrengta didelė erdvi iki 700 žmonių talpinanti „Europos salė“, kurioje galės vykti įvairaus pobūdžio kultūriniai, edukaciniai, reprezentaciniai renginiai. Salės interjeras bus dekoruotas antikinių skulptūrų kopijomis. Kai nevyks renginiai, „Europos salėje“ veiks atvira klasikinės skulptūros galerija.
Tarp karvidės ir svirno, ant kalvelės stovi puošnus spirito varyklos pastatas, kurio fasade išlikęs įrašas „1896“ – sodybos įkūrimo metai. Restauruojant spirito varyklą bus sutvarkyti fasadai, atkurtas stogas, nugriautas vėlesnio laikotarpio priestatas bei atkurta pastato planinė struktūra. Čia įsikurs Trakų istorinio nacionalinio parko lankytojų centras su ekspozicija, mokymų aula, biblioteka ir archyvu. Įspūdinguose skliautuotose rūsiuose įrengta ekspozicija pristatys Užutrakio parko autorių - kraštovaizdžio architektą, botaniką E.F. Andre, ir jo kūrybą Lietuvoje bei pasaulyje. Likusi dalis ekspozicijos bus skirta Trakų bei jų apylinkių kraštovaizdžiui ir istorijai. Mokymų auloje vyks istorinių parkų tvarkymo ir priežiūros mokymai, kiti švietėjiški renginiai.
Pačiame Užutrakio pusiasalio gale, kur susilieja Galvės ir Skaisčio ežerai, yra keltininko namelis. Jame grafų Tiškevičių laikais gyveno keltininkas, kuris sodybos šeimininkus ir jų svečius perkeldavo per ežerą. Šiandien mums įprastas sausumos kelias į Užutrakį buvo naudojamas tik ūkinėms reikmėms ir vadinamas bulvių keliu. Išskirtinė keltininko namelio vieta sudaro puikias galimybes čia organizuoti gamtines edukacijas. Projekto metu restauravus keltininko namelį, bus atkurtas autentiškas jo vaizdas, sutvarkyta aplinka. Šis pastatas drauge su 2015 m. atkurta peizažinio parko rotonda sudarys vientisą kompleksą ypatingiems renginiams bei edukacijoms organizuoti.
Projekto metu taip pat bus atkurti Užutrakio dvaro sodybos rūmų interjerai. Pirmojo aukšto reprezentacinės salės bus apstatytos Liudviko XVI stiliaus baldų kopijomis ir dekoruotos interjero dizaino elementais, meno kūriniais, kurie ne tik atkurs XIX a. – XX a. pr. Užutrakio rūmų menių vaizdą, bet galės būti naudojami ir renginių, edukacijų metu. Antrajame rūmų aukšte bus sukurtas trijų salių kompleksas kamerinio pobūdžio konferencijoms, seminarams, pasitarimams.
Siekiant pritraukti lankytojus jiems neįprastu laiku, rūmų parteriuose ir terasoje bus įrengtas „Šviesos teatras“. Šviesos ir video projekcijos įvairiausiomis tematikomis tamsiuoju paros metu bus rodomos ant rūmų fasadų, medžių lajų, žiemą – ant Galvės ežero ledo. Tokiu būdu lankytojams įvairiomis progomis bus pristatomos aktualios istorijos, kultūros, gamtos ir kitos temos.
Atsižvelgiant į vis didėjantį Užutrakio mylėtojų ratą bei projekto metu planuojamas įdiegti naujas paslaugas, siekį nestandartiniais būdais įtraukti lankytojus į dvaro sodybos gyvenimą, bus plėtojama Užutrakio dvaro sodybos infrastruktūra. Šiuo metu lankytojų patogumui jau įrengtos automobilių stovėjimo aikštelės, pagrindinis privažiavimo kelių ir pasivaikščiojimo takų tinklas. Siekiant užtikrinti lankytojų patogumą ir saugumą, bus įrengti reprezentaciniai įvažiavimo į sodybą vartai bei lankytojų automatinio praleidimo terminalas. Šios priemonės padės vykdyti lankytojų apskaitą ir užtikrins jų saugumą apsilankymų metu.
Atsižvelgiant į didėjančius ir įvairėjančius lankytojų srautus bei unikalią Užutrakio geografinę padėtį, projekto metu suplanuota Galvės ežere įrengti prieplauką. Šiuo metu dvaro sodybą galima pasiekti tik sausumos keliu, o prieplaukos įrengimas padės suformuoti alternatyvų kelią tarp Trakų senamiesčio ir Užutrakio. Lankytojai galės greičiau ir įdomiau pasiekti dvaro sodybą, o pati kelionė į ją taps gamtine bei istorine ekskursija. Trakų istorinio nacionalinio parko direkcija tikisi, kad pasiekus suplanuotus projekto rezultatus bus labiau aktualizuotas gausus ir turtingas Lietuvos dvarų paveldas, o Užutrakio dvaro sodyba taps daugelio piliečių ir šalies svečių mėgstama laisvalaikio praleidimo vieta.