Žmonių santykiai, pagrįsti atjauta ir bendradarbiavimu, noras kartu su kitais kurti jaukesnę aplinką ir padėti silpnesniems bendruomenės nariams - esminis dalykas, be kurio neįmanoma sukurti šiuolaikiško žalio miesto, kur žmonės būtų atidūs vieni kitiems, gamtai ir istoriniam palikimui.
Trakuose yra nemažai aktyvių bendruomeniškų žmonių, kurie savo pavyzdžiu rodo kūrybinę savanorystės galią, imdamiesi tokių iniciatyvų, kaip kelių Trakų rajone gyvenančių šeimų įkurti ir trečius metus sėkmingai veikiantys mokymosi namai „Patirčių slėnis" (kaip apibūdina patys jo kūrėjai, mažieji trakiečiai ugdomi derinant Valdorfo, lauko ir kitas pedagogikas, bendruomeninę ir bendradarbiavimo kultūrą) ar pilietinė švietėjiška akcija, kurios tikslas - kad Trakai atsisakytų vienkartinių indų ir plastiko, pasirinkdami ekologiško miesto kelią.
Iš tokių dalykų kyla miesto gyvybė, todėl rūpinantis ateitimi derėtų sukurti kuo palankesnes sąlygas bendruomeniškumui ir savanorystei.
Be to, savanorystės centrai, kuriuose galėtų apsistoti iš kitų Lietuvos vietų ar užsienio atvykę savanoriai, sudarytų galimybę keliauti, plėsti akiratį, per darbą ir savanoriavimą geriau pažinti save ir aplinką - o tai ypač svarbu jauniems, savo kelio gyvenime ieškantiems žmonėms.
Trakų istorinio nacionalinio parko (TINP) direkcija šia linkme jau yra nuveikusi kai kuriuos darbus.
Netrukus, 2019-ųjų rudenį, Užutrakio dvaro sodyboje turėtų atverti duris savanorystės centras, įrengtas viename iš restauruotų pastatų. Jame bus sudarytos sąlygos apsistoti keturiems savanoriams, kurie padėtų gaivinti ir prižiūrėti dvaro sodybą su garsiojo kraštovaizdžio architekto Eduardo Fransua Andrė (Édouard François André, 1840-1911) suprojektuotu parku. Ateityje į šį savanorystės centrą TINP direkcija ketina pakviesti ir iš globos įstaigų išėjusių jaunuolių, kuriems neturint šeimos palaikymo yra sunkiau įsitvirtinti gyvenime - galbūt Užutrakis, kur jie galėtų apsiprasti su savarankiška suaugusio žmogaus buitimi ir užsiimti prasminga veikla, taptų atrama prieš žengiant toliau.
Dar viena erdvė, kur galėtų įsikurti ir savo veiklą plečiantys mokymosi namai „Patirčių slėnis", ir iš kitų Lietuvos miestų bei užsienio atvykę savanoriai - pastatai, kuriuose šiuo metu dirba TINP direkcija, esantys šalia buvusios rotušės aikštės su šv. Jono Nepomuko koplytstulpiu (adresai Kęstučio g. 1 ir Karaimų g. 5). TINP direkcija iš jų persikeltų į vieną iš restauruotų pastatų Užutrakio dvaro sodyboje.
Jeigu šalia buvusios rotušės aikštės atsirastų gyvybingas visuomeninės veiklos centras, tai galėtų tapti pirmu žingsniu į istorinio miesto centro atkūrimą ir pritaikymą rekreacijai - tai numatyta ir TINP planavimo dokumentuose, tik, deja, nevykdoma, nors TINP direkcija siūlė atkurti prie rotušės aikštės buvusius namus ir įkurdinti juose centrą, kur dviratininkams ar kito alternatyvaus keliavimo entuziastams būtų teikiamos įvairios turistams reikalingos paslaugos - informacijos, maitinimo, laikinojo apsistojimo, tradicinių amatų pažinimo ir pan. (žr.: "Kada atkursime Trakų senamiestį ir grąžinsime sovietų atimtą nuosavybę?").
Todėl TINP direkcija siūlo planuojant Trakų ateitį ir rengiant TINP planavimo schemos atnaujinimą, dėl kurio sprendimas buvo priimtas 2019 m. liepos 3 d. Trakų raj. savivaldybėje įvykusiame Seimo Aplinkos apsaugos ir Kultūros komitetų posėdyje, numatyti savanorystės ir bendruomeninės veiklos centro įkūrimą dabartiniuose TINP direkcijos pastatuose Kęstučio g. 1 ir Karaimų g. 5, o taip pat imtis veiksmų, kad būtų atkurtas prie Trakų rotušės aikštės buvęs užstatymas, įsteigiant turistinių paslaugų centrą dviratininkams ir kitiems aplinką tausojantiems keliautojams.