Trakų istorinio nacionalinio parko direkcija kviečia visus, neabejingus Lietuvos istorijai ir gamtai, kartu kurti Trakų ateities viziją - šiuolaikišką senosios Lietuvos sostinės idėją, vertą garbingos šio miesto istorijos ir unikalaus kraštovaizdžio.
Neabejojame, kad Trakai turi keistis. Gėda, kad baigiantis trečiajam nepriklausomybės dešimtmečiui vis dar gyvename su griūvančiais ir grėsmę žmonių gyvybei keliančiais sovietiniais statiniais ežerų pakrantėse, su apšepusiu mediniu paveldu ir daug metų neprižiūrima autobusų stotimi, žinodami, kad seniesiems gyventojams iki šiol negrąžinta nuosavybė, stebėdami automobilių užkimštą Karaimų gatvę ir turistų antplūdį vienintelio Galvės ežero pakrantėje, kai kitų ežerų krantai plyti tušti ir sunkiai pasiekiami, su skaudančia širdimi, kad pagrindinį turistų srautą nukreipus į Salos pilį, liko apleistos ir visuomenei menkai pažįstamos, o kartais ir visai nežinomos kitos Trakų vertybės, net ir tokios, kaip Trakams daug nusipelniusių bernardinų palikimas, kurį mena ant Bernardinų kalvos tarp brūzgynų, apleistų pastatų ir šiukšlių yranti kultūros vertybė - vienuolyno liekanos, ar Bažnytėlės saloje esantys Vytauto Didžiojo statytos Šv. Jurgio cerkvės, vėliau tapusios Sapiegų mauzoliejine koplyčia, griuvėsiai.
Kad galėtume spręsti įsisenėjusias problemas, būtina atvirai kalbėtis ir apie abejotino skaidrumo istorijas, trukdančias kurti geresnę Trakų ateitį - tokias, kai leidus įrengti motelį jis buvo išparduotas kaip butai, kaip Kudrionių poilsio kompleksas, kai investavus dideles viešąsias lėšas Trakų raj. savivaldybės įmonei priklausę pastatai daug metų laikyti nenaudojami, kol galiausiai 2017-iais parduoti, ar priežastys, dėl kurių savivaldybei priklausantis buvusio internato pastatas tiek metų stovi šalia vaikų darželio ir mokyklos tuščias, išdaužytais langais, tarsi čia ką tik būtų praėjusi vandalų orda.
Ar pavyks sukurti vietos gyventojams ir miesto svečiams patrauklesnę aplinką, išryškinant - o ne naikinant - Trakų unikalumą, priklausys nuo mūsų, kaip visuomenės, gebėjimo susitarti dėl ilgalaikės aplinką tausojančio vystymo perspektyvos.
Tikimės, kad būtent tokia perspektyva bus numatyta, rengiant Trakų istorinio nacionalinio parko planavimo schemos atnaujinimą, dėl kurio naujausias sprendimas buvo priimtas 2019 m. liepos 3 d. Trakų raj. savivaldybėje įvykusiame Seimo Aplinkos apsaugos ir Kultūros komitetų posėdyje.
Todėl visus neabejinguosius kviečiame į talką: kurkime Trakų dabartį ir ateitį skaidriai, negriaudami to, ką paveldėjome, suderindami šiuolaikiškumą su pagarba kultūros ir gamtos vertybėms.
Žemiau rasite Trakų istorinio nacionalinio parko direkcijos pasiūlymus dėl aplinką tausojančio vystymo ir kai kurių konkrečių sprendimų - anksčiau jie buvo pateikti Trakų rajono savivaldybės administracijai ir kitoms institucijoms, o dabar teikiami toms institucijoms, kurios netrukus spręs Trakų vystymo ir Trakų istorinio nacionalinio parko planavimo schemos atnaujinimo klausimus.
Jei norite pasidalinti mintimis, lauksime Jūsų laiško el. paštu adresu tinp@seniejitrakai.lt
Trakų istorinio nacionalinio parko informacija apie priežastis, nulėmusias dabartinę padėtį, ir pasiūlymai:
Pateikta pirmoji dalis pasiūlymų dėl Trakų vystymo ir TINP planavimo schemos atnaujinimo
Pateiktas prašymas patikslinti Užutrakio dvaro sodybos vertingąsias savybes ir teritoriją bei įtraukti šiuos duomenis į naujai rengiamą TINP planavimo schemą